Stypendia szkolne

 

Uprzejmie informujemy, że uzupełnione wnioski na stypendium szkolne będą przyjmowane w MOPS w Przemyślu przy ul. Dworskiego 98, I piętro, pokój nr 12.

 

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:

  1. uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego – do dnia 15 lutego danego roku szkolnego;
     
  2. słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.

 

Poniedziałek        

8:00 - 14:30

Wtorek

8:00 - 14:30

Środa

8:00 - 14:30

Czwartek

8:00 - 14:30

Piątek

8:00 - 14:30

 

Wnioski są dostępne w tutejszym Ośrodku lub na stronie internetowej.

Wydatki na cele określone w katalogu w poz 1-6 mogą być zakupione począwszy od 1 lipca danego roku, a od poz 7 począwszy od 1 września danego roku.

W przypadku jakichkolwiek pytań proszę dzwonić pod nr tel. 16 676 94 02 lub zgłosić się osobiście.

 


 

Sprawy dotyczące przyznania stypendium szkolnego / zasiłku szkolnego można załatwiać przy ul. Dworskiego 98, I piętro, pokój nr 12. tel. 676-94-02 wew. 70.

Wniosek o stypendium szkolne mogą złożyć:

  • rodzice/ opiekunowie prawni
     
  • pełnoletni uczniowie
     
  • dyrektor szkoły
     

KRYTERIA DOCHODOWE:

  • Należy wymienić wszystkich członków gospodarstwa domowego, bez względu na to czy uzyskują dochód czy nie (także uczące się dzieci).
     
  • Miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2024 r. poz. 1044) tj. 823 zł.
     
  • Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej pomniejszoną o:
  1. miesięczne obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych, i koszty uzyskania przychodu;
  2. składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
  3. kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Do dochodu nie wlicza się

jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zasiłku celowego, pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty; wartości świadczeń w naturze oraz świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych, dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.

W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

  1. opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych – za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne nie zaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby.
  2. opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne -za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby.

W sytuacji gdy podatnik łączy przychody z działalności gospodarczej z innymi przychodami lub rozlicza się wspólnie z małżonkiem, przez podatek należny rozumie się podatek wyliczony w takiej proporcji, w jakiej pozostaje dochód podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej wynikający z deklaracji podatkowych do sumy wszystkich wykazanych w nich dochodów.

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 459 zł.

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i z ha przeliczeniowych oraz z innych źródeł sumuje się.

W przypadku uzyskania w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku dochodu jednorazowego przekraczającego pięciokrotnie kwotę 823 zł  kwotę tego dochodu rozlicza się w równych częściach na 12 kolejnych miesięcy, poczynając od miesiąca, w którym dochód został wypłacony.

W przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.

W przypadku uzyskiwania dochodu w walucie obcej, wysokość tego dochodu ustala się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego.

Wysokość dochodu osób nie prowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej potwierdzona powinna zostać zaświadczeniem z zakładu pracy o wysokości zarobków oraz oświadczeniem wnioskodawcy o wysokości uzyskanych dochodów z innych źródeł takich jak np. darowizny, dochody z najmu mieszkań i lokali oraz umów zleceń lub umów o dzieło (lub ewentualnie oświadczeniem o braku takich dochodów).

W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Refundacji podlegają następujące wydatki:

  1. Odzież sportowa na zajęcia wf (koszulki, T-shirt, spodnie, dresy, bluza, getry, skarpetki, opaski na kolana/nadgarstki);
     
  2. Obuwie sportowe na zajęcia wychowania fizycznego (co najwyżej po jednej parze obuwia sportowego zewnętrznego i po dwie pary obuwia halowego, w każdym z okresów: wrzesień- grudzień oraz styczeń-czerwiec);
     
  3. Strój na zajęcia wychowania fizycznego prowadzone na basenie: strój kąpielowy, klapki, czepek (po jednej sztuce na cały rok szkolny), potwierdzone przez szkołę/ klub;
     
  4. Podręczniki, które nie zostały rozliczone w ramach innych programów pomocowych;
     
  5. Przybory szkolne (w przypadku materiałów potrzebnych na zajęcia plastyczne i techniczne, np. ozdoby świąteczne, będą rozliczane po potwierdzeniu ich przez szkołę);
     
  6. Tornister/plecak/ torba szkolna (co najwyżej 1 sztuka w każdym z okresów wrzesień-grudzień, styczeń-czerwiec);
     
  7. Komputer wraz z oprogramowaniem, drukarka, skaner;
     
  8. Części do komputera/ drukarki/ skanera związanych z naprawą;
     
  9. Tusz, toner, papier do drukarki;
     
  10. Pendrive; dysk zewnętrzny, klawiatura, mysz komputerowa;
     
  11. Opłacony abonament Internetowy;
     
  12. Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza ramowy plan nauczania lub realizowane poza szkołą (zajęcia nadobowiązkowe, pozalekcyjne i pozaszkolne o charakterze informatycznym, technicznym, przedmiotowym, artystycznym, plastycznym, muzycznym, sportowym, językowym, turystyczno-krajoznawczym, i inne);
  13. Całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i kolegiów (bilet miesięczny, opłata za internat, bursę szkolną);
     
  14. Czesne;
     
  15. Atlas, encyklopedia, słowniki, lektury szkolne;
     
  16. Instrumenty muzyczne, niezbędne do nauki gry w szkole muzycznej oraz na zajęciach pozalekcyjnych, potwierdzone przez szkołę, instytucje lub organizacje organizujące zajęcia;
     
  17. Udział w organizowanych przez szkołę wyjściach, np. do instytucji kultury (kino, teatr), wycieczki edukacyjne, „zielona szkoła”;
     
  18. Przybory do nauki zawodu (wydatki potwierdzone przez szkołę);
     
  19. Biurko;
     
  20. Krzesło do biurka;
     
  21. Określone zarządzeniem dyrektora szkoły dodatkowe wydatki związane z:
     
    1. zakupem jednolitego stroju, którego noszenie jest w szkole obowiązkowe,
    2. zakupem stroju galowego wymaganego przez szkołę,
    3. wymaganymi badaniami.
       

Refundacji NIE podlegają następujące wydatki:

  • Zakup codziennej odzieży i obuwia, umożliwiającego uczniowi dotarcie do szkoły (kurtka, buty, czapka, rękawiczki);
     
  • Koszt usługi naprawy sprzętu komputerowego (jedynie części);
     
  • Okulary korekcyjne;
     
  • Opłata za komitet szkolny oraz inne dobrowolne wpłaty na rzecz szkoły/klasy;
     

Uczniowie, którzy nie mają w ramach zajęć lekcji wychowania fizycznego nie mogą rozliczyć odzieży i obuwia sportowego.

 


 

Modyfikował(a): Marcin Kucab Data modyfikacji: 14-02-2025 13:57

Na skróty